Krajowe
Stowarzyszenie
Inicjatyw
Wspieramy
Przedsiębiorców
Współpracujemy
z naukowcami
Zapewniamy profesjonalną obsługę Twojej firmy
Naszą ofertą obejmujemy najmłodszych oraz
młodzież
Ponad 15 tysięcy
osób
przeszkolonych
Ponad 85 ukończonych
projektów

Miło nam poinformować, iż Krajowe Stowarzyszenie Inicjatyw uzyskało dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację cyklu ogólnopolskich szkoleń pn. „Gospodarka niskoemisyjna w gminach: nowa misja – niska emisja” dla pracowników samorządów jednostek terytorialnych, w tym: władz, urzędników i ekspertów działających lokalnie. Projekt realizowany będzie od stycznia 2014 roku do września 2015 i zakłada realizację takich zadań jak:

  • organizacja 5 szkoleń centralnych w pięciu stolicach województw m.in. (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Katowice) w celu wyłonienia ekspertów prowadzących szkolenia regionalne;
  • organizacja 100 szkoleń regionalnych, prowadzonych na terenach wszystkich województw;
  • wydanie broszury szkoleniowej w nakładzie 3000 tys. sztuk dla uczestników szkoleń centralnych i regionalnych oraz do wysyłki do wybranych gmin, których przedstawiciele nie uczestniczyli w szkoleniach;
  • promocja szkoleń za pośrednictwem Internetu (budowa portalu informacyjnego projektu, banery na portalach jednostek samorządowych) wraz z drukiem narzędzi promocyjnych (standy, zaproszenia, plakaty, zaświadczenia, ogłoszenia w lokalnej prasie);
     

Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie wiedzy wśród pracowników jednostek samorządów terytorialnych (w szczególności władz, urzędników i działających na ich terenie ekspertów) z zakresu:

  • Znaczenie potencjału i konieczność rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w Polsce.
  • Priorytety gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem roli technologii niskoemisyjnych wykorzystywanych w pozyskiwaniu energii.
  • Planowanie i poprawa lokalnej efektywności energetycznej, gospodarowania surowcami i materiałami oraz gospodarowania odpadami. Dobre praktyki.
  • Przygotowywanie lokalnych planów gospodarki niskoemisyjnej.
  • Praktyczne aspekty planowania energetycznego w gminach.
  • Skuteczne zarządzanie energią i środowiskiem w budynkach użyteczności publicznej.
  • Praktyczne instrukcje przygotowania wniosków o dofinansowanie inwestycji m.in. z zakresu efektywnego zarządzanie energią (lokalne i krajowe instytucje finansujące, zasady aplikowania o środki, instruktaż wypełniania wniosków, kryteria oceny).

Szczegółowym celem przedsięwzięcia jest wskazanie odbiorcom projektu priorytetów i kierunków niezbędnych działań, które powinny zostać podjęte na terenie gmin i powiatów, aby nie tylko sprostać wyzwaniom związanym z osiągnięciem wymaganego poziomu emisyjności ale z czasem również pozwolić czerpać korzyści z realizacji celów polityki klimatycznej określonych przez UE. Zaproponowane narzędzia będą m.in zestawem działań nakierowanych bezpośrednio i pośrednio na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także instrumentów, które wspomogą wszystkich uczestników w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną.

Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronie

www.nowamisja-niskaemisja.pl